ساخت وبلاگ گیربکس اتوماتیک خرید از بانه دیجی بروز کاور موبایل لوازم جانبی موبایل تاچ ال سی دی سامسونگ تاچ ال سی دی خرید تلویزیون نمونه سوال امتحانی آذر دیجی لوازم جانبی سامسونگ لوازم جانبی اپل گت موب خرید اینترنتی محل تبلیغات شما
بمب گوگلی که می‌گویند یعنی چه ؟!

چه کسی را بعنوان سئوکار انتخاب کنیم؟

دوشنبه 6 مرداد 1399
ن : المیرا

بمب گوگلی که می‌گویند یعنی چه ؟!

با بمبهای گوگلی آشنا شویم و بدانیم بمباران گوگلی چیست؟

بمب گوگلی که می‌گویند یعنی چه ؟!

در حالتی‌که بخواهیم این معنی را به‌طور ساده شرح دهیم , این فعالیت اصولا بمباران کردن موتور جستجو توسط لینک‌هایی است که به یک صفحه خاص و با عبارتی خاص فرستاده می گردند به ترتیبی که جستجو بر اساس آن عبارت کاربر جستجو گر را در اولین مورد به ورقه لینک داده شده هدایت کند .

▪ چه‌طور یک بمب گوگلی ساخته می شود

اصولا موتورهای جستجو برا اساس لینک‌هایی که به صفحه ها داده میگردند عمل می‌کنند . پایه موتورهای جستجو طوری بنا شده است که لینک‌های جان دار در وبلاگ‌ها و سایت‌ها را یافته و بر اساس تعداد آن لینک‌هایی که به آن برگه داده شده است سکو می دهند .

حال ما همت می‌کنیم یک سری زیادی لینک را به یک ورقه با عنوان خاص بدهیم تا گوگل گول بخورد و به آن کاغذ امتیاز دهد .

google boombing

راجع به مثال ذکر شده گزینش ورقه بیوگرافی بوش با جستجو کلمه ناتوان این چنین کار شده است : در سایتها و وبلاگهای متفاوت , با عنوان ناتوان به برگه بیوگرافی بوش در وبسایت کاخ سفید ( تارنما رسمی دولت آمریکا ) لینک می دهید!! ناگهان صدها هزار بلاگ و وبسایت به ورقه بیوگرافی بوش در وب سایت کاخ سفید پیوند می دهند!!! خوب گوگل نگاه می‌کند می بیند که به کاغذ بیوگرافی لینکهای زیادی داده شده است که عنوان آن ناتوان است . پس ورقه بیوگرافی را با عنوان بوش ناتوان با بیشترین امتیاز در وب سایت ثبت می‌نماید . این بمب گذاری شد .

اکنون یکی مانند من واژه ناتوان را جستجو مینماید , گوگل براساس قواعد خود و با دقت به بیشترین امتیازی که به ناتوان را مربوط به ورقه بیوگرافی در خود دارااست , صفحه مذکور را بعنوان اولی گزینه پیداشده ارایه می دهد

▪ چطوری بمب عمل میکند

بدیهی‌ست هر چه تعداد لینک‌های داده شده به آن ورقه ( البته بر اساس ادغام روی لینک ) بیش‌تر باشد , این رتبه بهتر خواهد بود . مبتنی بر چنین الگوریتمی در موتورهای جستجو , و با انگیزه‌های متعدد , بمب‌های اینترنتی بوسیله گروهی از تولیدکنندگان محتوا از جمله وبلاگ‌ها و سایت‌ها که در زمینه‌ای مشترک می‌باشند , ساخته می‌شوند .

▪ گوگل با بمب های گوگلی چه برخوردی دارند

البته خود عامل ها گوگل هیچ تمایل به بمبهای گوگلی ندارند برهان آنهم این قضیه تمام کارایی دست اندرکان این موتور جستجو تکان به سویی است که جستجوها منطقی تر و نزدیکتر به عبارات مهم مورد جستجو است و بمب ها موتورجستجو را از این هدف گم راه می‌کند .

از سویی از بسیاری از موارد مانند روایت دیدنی کلمه کلیدی ناتوان و بیوگرافی بوش باعث خشم و کینه دوزی بعضی از افراد صاحب شکافت , گروهها و حتی کشورها می شود که خیلی مطلوب گوگل نیست .

البته گوگل با این پدیده بدون شوخی برخورد نمی کند معمولی است انجام و پیاده سازی قواعد و اصول سکو گوگل از طریق اتومبیل ها هوشمند فارغ از دخالت بشر انجام می شود , گوگل در حالتی که بخواهد این گونه رتبه بندی را حذف کند یا نادیده بگیرد سایتها پر اسم و رسم عالم از موتور جستجو حذف می شوند در هرحال سایتها و وبلاگهای مختلف به سایتها دارنده نام و ترسیم لینک می دهند مثل خبرگزاری ایرنا جمهوری اسلامی , در بیشتر سایتهای خبری ایران دارای پیوند است در حالی که بمبی در عمل نیست حتی خود گوگل هم شامل این موضوع است .

از سوی دیگر گوگل از این مسئله هم دوچندان رنجیده نیست , گهگاهی چنین بمبهایی و بازتاب خبری آن در سایتها و وبلاگها مشهوریت گوگل این غول بزرگ عالم گوشزد می کند نظیر همین ناتوان که اکثری به گوگل مراجعه تا حقیقت را خود ببینند , در دید کلان نیز گوگل در صورتی‌که بخواهد , به صورت موردی برخورد کند , به ندرت منجر کاهش محبوبیت و نابودی می شود!! گرچه گوگل در قبال اینچنین بمبهایی دست بسته فعالیت نمی‌کند ولی خیلی هم دل نمی سوزاند .

قسمت بندی بمب‌های گوگلی

۱ ) بمب‌های طنز یا Humor Bombs : همانطور که از نامش پیداست این بمب‌ها برای شوخی و طنز ساخت می گردند و هدف آن مزاح با فرد , شرکت یا هر چیز دیگر است .

۲ ) بمب‌های شخصی یا Ego Bombs : بمباران گوگل با نام افراد . در این زمینه با جستجوی افراد مبنی بر نام یک فرد , کاغذ شخصی وی مرتبه اولیه را کسب می کند .

۳ ) بمب‌های پولی یا Money Bombs : دراین باره

4 ) بمب‌های دادگستر یا Justice Bombs : در‌این حالت انگیزه‌های متعددی از قبیل کمک به یک فرد , اعتراض و یا هر انگیزه مشابهی برای ساخت بمب گوگلی وجود دارد .

▪ یک سابقه بمب گوگلی در ایران

برای ساختن و اداره یک بمب گوگلی بایستی یک گروه شبکه مجازی متشکل از صدها هزار سایت و بلاگ با سیاست واحد در اختیار داشت که با هدف خاص به صفحه مورد نظرمان پیوند دهند ویا ما باید سرورها و کامپیوترهای اصلی سرویس دهنده وب سایت در اختیار داشته باشیم که چنین لینکهایی را بسازیم .

شبکه مجازی متحدد می تواند از در میان گروههای فکری و سیاسی مختص و یا گروههای تجاری و حتی مردم یک مرزو بوم صورت دهد .

سال گذشته زمانی که مؤسسه National Geography در اطلس خود اقدام به درج نام خلیج عربی به جای خلیج فارس کرده است و خشم ایرانیان اکثری را برانگیخته کرده و اعتراضات بسیاری را به همراه داشته است . به همین جهت یک بمب گوگلی در اعتراض به این عمل در اکنون ساخت است که با عبارت Arabian Gulf و با لینک به صفحه روی لینک و پیوند کار می‌کند . صفحه دیگری که به همین صورت و با محتوای جوک ساخته شده است با عبارت الخلیج العربی ( با ی عربی ) تاسیس شده است . شما هم در‌حالتی که به‌این مساله معترضید و وبلاگ یا سایتی دارید , با همین کلمات و با پیوند به آن صفحات , سکو آنها‌را در موتورهای جستجو بالا ببرید و در ساخت این بمب‌ها مشارکت نمایید . ) اما مقداری دیر شده است )

▪ بمب گوگل برای خلیج همیشگی فارسی

سال گذشته بود که خبرنامه نشنال جئوگرافیک آمریکا در جدیدترین سری نقشه هایش در جلوی نام خلیج فارس عبارت خلیج عربی را در پرانتز ذکر کرده و همینطور در قبال نام جزایر سه گانه هم درپرانتز عبارت « اشغال شده توسط ایران» را آورده است . اما ایرانیان بویژه همسایه وبلاگستان فارسی در قبال این گستاخی ساکت ننشستند و با پر کردن یک پتیشن و دیدنی تر از آن با به کارگیری از ترفند بمب گوگل به رویا رویی با آن برخاستند . برای ساختن بمب گوگلی کافی است که تعداد زیادی وبسایت و وبلاگ به صفحه خاصی در اینترنت لینک بدهند و بدین ترتیب جايگاه ورقه یا تارنما مذکور در موتور سرچ گوگل بالا می‌آید . در اینجا با ابداع لگو ماهی کاغذ دیدنی ذیل ساخته شد , و هرکس که عبارت arabian gulf را در گوگل سرچ کند اولین سود آن این برگه منتهی خواهد شد . این اقدام اثرگذار و طراحی هوشمندانه و بامزه کاغذ انعکاس خیر در رسانه ها و خبرگزاریها داشته است و اکنون یکی پربیننده ترین عکسهای یاهو هم شده است خبرش هم تو خبرگزاریها پیچید و در کنار نامه هایی که فرستادیم به نشنال جئوگرافی باعث شد که بالاخره نشنال جئوگرافی نقشه اش رو اصلاح کرد .

https://lnkd.in/e_sr7Y5

▪ همبستگی آن لاین

لطف بمباران گوگل در‌این است که در صورتی هر کاربری بنا به تشخیص خود به یک صفحه لینک بدهد سود ای نتیجه ها نمی‌شود و بمباران گوگل تنها با همدلی کاربران با افکار متحد در همگی نقاط عالم ممکن شده است . اکنون بیشتراز هر زمان دیگری توان و تاثیرگذاری اینترنت معلوم می شود . اینترنت به عنوان یک رسانه آزاد می تواند باعث اتحاد ملی ایرانیان شود .

اینترنت همانند یک رسانه عملگرا باعث شده تا اعتراض گروهها و ملتها خیر فقط به حرف بلکه به کارهای اجرایی برسد .